KALICI MAKYAJ NEDİR?

Kalıcı Makyaj


KALICI MAKYAJ NEDİR?

22/02/2019

Dolgun ve çekici dudaklar, henüz eyeliner çekilmiş görüntüsü veren bir çift göz ya da her daim bakımlı ve hatlı kaşlar… Hangimiz her daim böyle alımlı ve bakımlı görünmek istemeyiz ki?

Kalıcı makyaj sayesinde bu, artık mümkün! Kalıcı makyaj uygulamaları, kaşınıza, dudaklarınıza ya da göz kapaklarınıza uygulanabilen, mucize niteliğinde güzellik teknikleri olarak, özellikle son yıllarda fazlasıyla popüler hale gelmiştir. Kalıcı makyaj, her daim güzel ve bakımlı bir görünüme sahip olmanıza vesile olmakla kalmaz, aynı zamanda sürekli olarak makyajınızı tazeleme, her sabah eyeliner çekmekle uğraşma ya da kaşlarınızı sık aralıklarla düzelttirme ihtiyaçlarınızı ortadan kaldırır. Bunların dışında pek çok avantaja sahip olan kalıcı makyaj, hem esmer hem sarışın kadınlarda kusursuz bir görünüm yaratmak üzere hayatınıza girer. Eğer siz de kalıcı makyaj tekniklerini uygulatmayı düşünüyorsanız ancak ten ve saç renginiz itibariyle hangi tekniğin sizin için daha uygun olacağına karar veremiyorsanız, bu rehber tam size göre. Esmer ve sarışın kadınlara özel kalıcı makyaj önerileri burada sizleri bekliyor.

Kalıcı Makyaj Nedir?

Kalıcı makyaj, en basit hali ile kadınların günlük hayatlarında yapmayı tercih ettikleri makyajın “kalıcı” halidir. Her ne kadar isminde “kalıcı” ifadesi geçiyor olsa da, kalıcı makyaj ömür boyu kalıcılık vaat etmez; bir kalıcı makyaj uygulamasının maksimum ömrü 3 yıldan ibarettir. Kalıcı makyaj özel iğne ve cihazlar yardımı ile, derinin altına enjekte edilen renk pigmentlerinden oluşur. Bu renk pigmentleri, tamamen doğal ve kimyasal içermeyen boyalardan meydana geldiği için kalıcı makyaj ile kalıcı dövme kavramları birbirinden ayrılmaktadır. Bununla birlikte geleneksel dövme yapımında boya ve iğneler derinin 5-6 kat derinine inebilirken kalıcı makyaj uygulamalarında bu derinlik en fazla 0.5 milimetre olarak tutulmaktadır; yani aslında kalıcı makyajda derinin 1-2 tabaka altına inilebilir. Kalıcı makyajı yalnızca birkaç sene kalıcı tutan sebeplerden biri de budur. Bu noktada eklemekte fayda vardır ki kalıcı makyaj, doğal yöntemler ve boyalar kullanıldığı için cilde ya da deri altındaki dokuya hiçbir şekilde zarar vermez.

Kalıcı Makyaj Yaptırmanın Avantajları Nelerdir?

• Kalıcı makyaj, en az 1 sene boyunca onu yaptırdığınız bölgeye makyaj yapma zahmetinden sizi kurtarır.
• Kalıcı makyaj yaptırdığınızda günün 24 saati bakımlı ve güzel görünürsünüz.
• Eğer eyeliner çekmekte zorlanıyorsanız ya da her sabah eyeliner çekmekten yoruluyorsanız, kalıcı göz makyajı yaptırarak bu zahmetlerden kurtulmanız mümkün olur.
• Kalıcı makyaj, yüzde yüz organik boyaların ve pigmentlerin kullanılması ile gerçekleştirildiği için sağlığınıza hiçbir zarar teşkil etmez.
• Uzun vadede ele alındığı zaman kalıcı makyaj, sizi sürekli makyaj malzemesi satın almaktan kurtardığı için fiyat-performans açısından avantajlı bir seçim olmaktadır.
• Profesyonel kalıcı makyaj uzmanlarının elinden çıktığı takdirde kalıcı makyaj, yüzünüzün en çekici hatlarını daha fazla ön plana çıkartarak daha da güzel görünmenizi sağlar ve suratınıza estetik görünüm verir.

Kalıcı Makyaj Çeşitleri Nelerdir?

Yaptırabileceğiniz kalıcı makyaj çeşitleri, yüzün pek çok farklı bölgesine uygulanabilmektedir. İşte son dönemde en çok tercih edilen kalıcı makyaj uygulamaları:

1. Kalıcı Eyeliner & Kalıcı Dipliner
Kalıcı makyaj dendiğinde akla gelen ilk uygulama eyeliner ya da dipliner uygulaması oluyor. Doğrudan göz kapağının üzerine uygulanan kalıcı göz makyajı, eyeliner ve dipliner olmak üzere iki farklı teknik ile yapılabiliyor. Kalıcı eyelinerda göz kapağının tamamına, tok ve doygun bir hat çizilirken kalıcı diplinerda yalnızca kirpik hattına, ince ve yalın bir çizgi yapılır. Yaklaşık 30 dakika – 1 saat kadar süren işlem esnasında önce gözün üzerine örnek bir çizgi çekilir, ardından da anestezi kremi sürülerek özel eyeliner kalemi ile boyalar enjekte edilir.

2. Dudak Renklendirme
Dudak kontürü ve dudak renklendirme de son zamanların en çok tercih edilen kalıcı makyaj işlemlerindendir. Kalıcı dudak renklendirme ya da kalıcı dudak kontürü olarak yapılabilen kalıcı dudak makyajı, dudakların daha dolgun ve canlı görünmesini amaçlar.
Kalıcı dudak renklendirmede dudağın tamamına kalıcı makyaj işlemi yapılırken kalıcı dudak kontüründe yalnızca dudağın dış çerçevesine enjeksiyon yapılmaktadır. Her iki işlem de uygulanmadan önce dudaklarınızda sahip olmak istediğiniz renk pigmentlerini kendiniz seçer, uygulamayı da o renk pigmentleri ile gerçekleştirirsiniz. Elbette burada en önemli etmen, teninizin renk skalasıdır. Esmer ya da sarışın olmanıza göre nasıl bir dudak renklendirme pigmenti seçmeniz gerektiğine yazımızın ilerleyen kısımlarında değiniyor olacağız.

3. Kalıcı Kaş Kontürü
Bir diğer popüler kalıcı makyaj uygulaması da kalıcı kaş kontürüdür. Kalıcı kaş kontürü mikropigmentasyon ve microblading olmak üzere iki farklı yöntemle uygulanabilir. Mikropigmentasyonda özel bir cihaz kullanılırken, microbladingte içerisinde ufak iğneler bulunduran microblading kalemi tercih edilir. Her iki yöntemle de bakımlı ve kusursuz bir çift kaşa sahip olmanız mümkündür. Özel cihaz ya da iğne yardımı ile gerçekleştirilen bu yöntemler, size en az 2 sene boyunca dört dörtlük bir kaş görünümü vaat eder.