SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN TÜYOLAR

Sağlıklı Saçlar İçin Tüyolar


SAĞLIKLI SAÇLAR İÇİN TÜYOLAR

28/02/2019

Saçlarımızın uzaması gereğinden uzun zaman alırken bir de sağlıklı olmalarını sağlamak kimi zaman içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Düzenli bakımla kısa zamanda sonuç alacağınız bakım tüyolarımızı kaçırmayın!

• Bakım ürünleri kullanırken dikkat

Saçlarınızın bakımı için uyguladığımız saç bakım maskeleri, yağlar ve saç kürleri firmanın belirttiği zamanlamadan uzun saçlarda bekletilmemeli. Gereğinden fazla uygulamaya maruz kalan saçlar canlılığını yitirir ve kuruduğunda fazla yağlanmadan sebum dengesi bozularak yapışmaya yol açar. Mümkünse bakım ürünlerinin profesyonel bir kişi tarafından yapılmasını öneriyoruz.

• Fön ve saç şekillendiricileri

Saçlarımıza şekil vermek için kullandığımız fön ve saç şekillendiricileri yüksek ısıda saçlarımızla temas ettiği için kopma, kırılma ve yanmalara neden olabilir. Yüksek ısıda çalışarak şekillendirmeye yarayan her türlü cihazı dikkatli kullanmaya özen gösterin. Fön kullanırken saçlarınıza uzak mesafeden ısıyı dağıtın. Saç şekillendiricilerini kullanırken mutlaka önceden saçlarınızı koruma altına alacak bakım serumu ya da yağları kullanın. Elbette saçlarınızı uzman ellere bırakmanızı öneriyoruz.

• Sağlıklı beslenin

Yeşil ve kırmızıya giden tonları barındıran sebze ve yeşilliklerin yanı sıra Omega 3 gibi sağlıklı yağlarla elde edeceğiniz zengin beslenme alışkanlığı, saçlarınızın da doğal parlaklığa ve canlılığa sahip olmasını sağlıyor. Ne yediğinizin her zaman dış görünüşünüzü de etkilediğini unutmayın. Sebzeler ve hem etten hem de bakliyatlardan elde edeceğiniz protein saçlarınızın içten dışa sağlıklı olmasının altın kuralıdır.

• Saçlarınızı her gün yıkamayın

Saçlarınızın her gün yıkanması ve şampuan kullanımı saç köklerini ve dersinin kurumasına yol açıyor. Saçlarınızın sağlıklı olabilmesi için saç köklerinin vücudun doğal salgıladığı yağlanmaya ihtiyacı bulunuyor. Her gün yıkanan saçlarda bu yağlanma ve nem dengesini sağlama süreci sürekli dışarıdan müdahale görerek aşırı suya maruz kaldığı için kurumaya başlıyor. Sağlıklı saçlar için gün aşırı olacak şekilde haftanın 3 günü saçlarınızı yıkamanızı öneriyoruz.

• Havlu kullanımı

Duştan sonra saçlarımızın nemini çekmesi için havluyla sararak geriye attığımız havlu saçlarımızın kopmasına ve elektriklenmesine yol açıyor. Islak saçlar her zaman daha narindir ve kırılma-kopmalar gibi saçlarınıza zarar verdiğiniz alışkanlıkların sonucudur. Kalın havlu yerine organik ince pamuklu saç havlularından kullanmanızı öneriyoruz. Saçlarımızı sarıp geriye atmak yerine masaj yaparak saçların nemini çekebilirsiniz.

• Su sıcaklığı

Duş alırken suyun çok sıcak olması yine hem saç köklerine hem de saç uçlarına zarar veriyor. Ilık suyla saçlarınıza masaj yaparak yıkamanın saç kopmalarını ve kırıkları engellediğini söyleyebiliriz.

• Hava koşullarına karşı saçlarınızı koruyun

Her zaman hava koşullarına karşı saçlarımızı savunmasız bıraktığımızı unutuyoruz. Güneşin saç köklerini kuruttuğunu biliyoruz ancak rüzgar ve yağmur da saçlarımızın nemsiz kalmasına neden oluyor. Böylece saçlar kolayca elektriklenmeye başlıyor.

• Saçlarınız nemini kaybetmesin

Gün içinde saçlar birçok çevre faktörüyle karşı karşıya kalıyor. Sigara dumanı, kirli hava koşulları ve şehirde yaşamanın verdiği günlük stresin tüm maskesi yüzümüz olduğu kadar da saçlarımızın nasıl göründüğünü çok etkiliyor. Tüm bu etkenler bir araya geldiğinde, saçlarımız nemini kaybediyor ve cansız görünmeye başlıyor. Bunun için duş sonrası ve/veya gün içerisinde saçlarınıza yoğun nem katacak yağ ve kremler kullanabilirsiniz.

• Saç kesimi

Düzenli olarak saçlarınızı kestirmenizi öneriyoruz. Kırıkların gitmesi ve canlı görünmesi için, saç kesimini ihmal etmeyin…